یک گناه بزرگ در مسیر موفقیت

سال‌ها است که شیوه کار کردن و تلاش، شکل باستانی خود را رها کرده است و به‌سرعت در حال تغییر است. اگر سخت‌کوشی در 200 سال پیش به معنای شخم زدن و درو کردن زمین کشاورزی بود و فقط یک مرد قوی‌هیکل و تنومند از پس آن برمی‌آمد، امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشین‌آلات حتی یک زن چاقِ تنبلِ نوشابه به دست، بامهارت راندن کمباین خیلی بهتر و سریع‌تر توانایی انجام آن را دارد.

بسیاری از شغل‌ها و امورات انسان دستخوش این تحول و به‌سرعت جایگزین شیوه‌های سنتی گردید و مسیر بازگشت به روش‌های قبلی را به‌شدت سخت و یا به‌کلی مسدود کرد. مثلاً چه کسی را می‌توان پیدا کرد که برای تراشیدن ریش خود از چاقو استفاده کند و یا سفر مهم خود را با شتر انجام دهد.

درد امروز

وقتی مدیری را می‌بینم که نهایت مهارتش در کار با کامپیوتر، پرسه زدن با موس در فولدر تصاویر است و حتی برای خواندن ایمیل به کارمند بخش آیتی وابسته است و یا بدتر از آن فروشنده و بازاریابی را که در فضای آنلاین حتی صفحه‌ای بنام خود ندارد و یا وکیلی که هنوز متن دفاع خود را دستی نوشته و به عریضه‌نویس می‌دهد. به‌شدت افسوس خورده و تعجب می‌کنم که چگونه هنوز این افراد متقاضی دارند.

امروزه در اجتماعی زندگی می‌کنیم که برقراری ارتباط، اصلی‌ترین راه تأمین نیازها است و بسیاری از تغییرات و رشد تکنولوژی در زمینه بهینه‌سازی شیوه‌های ارتباطی بوده است، ازاین‌رو طفره رفتن از یادگیری و مهارت در آن، گناه خیلی بزرگ و خیانتی عظیم به خود است.

عقب‌ماندگی

واژه «عقب‌ماندگی» در نظر بیشتر افراد، پایین بودن هوش و کم‌توانی ذهنی را تداعی می‌نماید؛ اما هیچ فکر کرده‌اید که چرا از این کلمه استفاده می‌شود؟ خیلی ساده است یعنی کسی که ازنظر توانایی انجام کار از دیگران کند تر و ضعیف‌تر است و نمی‌تواند نظیر بقیه افراد امورات خود را انجام دهد.

به نظرتان عدم مهارت کار با کامپیوتر را تا چه زمانی به‌حساب سن و سال می‌گذارند؟ و یا اگر از شما آدرس ایمیل درخواست شود و نتوانید فوراً آن را ارائه کنید، آیا از دیگران عقب نیفتاده‌ای؟

رشد فعالیت در فضای مجازی، در سال‌های اخیر به حدی شگرف بوده است که از بچه‌ی ده‌ساله گرفته تا سالمندان هرکدام بسته به علاقه و یا نیاز خود، به آن وابسته شده‌اند و کاملاً طبیعی است که با هر گرایش و انگیزه‌ای که داریم، باید بتوانیم بیشترین استفاده را از این امکان حاصل نماییم و مطمئناً اگر در شیوه استفاده از آن مهارتی کسب نکرده باشیم از دیگران عقب‌مانده‌ایم و لفظ تلخ عقب‌مانده نصیبمان خواهد شد.

چشمان باز

بهانه‌ای با عنوان «مشغله کاری» در اکثر مواقع علت اصلی واماندن از غافله دانش و مهارت بوده است. به عقیده‌ی من اگر آن‌قدر در شغل و یا هر فعالیتی سرگرم شوید که متوجه تغییرات محیط خود نگردید، هیچ فرقی با یک ماشین نخواهید داشت و خیلی زود کسانی پیدا می‌شوند که با یک کلید روشن و خاموشتان کنند. پس همواره باید مراقب باشید و با چشمان باز و هوشیاری کامل خود را با این تغییر رشد دهید.

جنایتی بنام اهمال‌کاری

ذات انسان به شیوه‌ای طراحی‌شده است که باید به شکلی هوشمندانه، منفعل و تنبل بماند و جهت بقای جسم، تن به هیچ‌گونه تغییری ندهد. ازاین‌رو ما همواره با معضلی بنام اهمال‌کاری مواجه بوده و موجودات بسیار خلاقی در زمینه بهانه‌تراشی مداوم هستیم.

تمام سهولت زندگی امروزی و پیشرفت‌های بشر را مدیون کسانی هستیم که با ذات خود جنگیده و از سلطه آن خود را رها کرده‌اند و توانسته‌اند دست از جنایتی بنام «بهانه» بردارند.

کمی به این افراد فکر کنید و ایمان داشته باشد که ما هم می‌توانیم مانند آن‌ها، این مسیر را طی کنیم. فقط کافی است اعتقاد داشته باشد که همه آنچه انسان‌ها را از هم متمایز نموده است تفاوت دیدگاه و مدل ذهنی آن‌هاست.

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *