نیاز به معکوس

چرا دنده معکوس؟

انتخاب این نام  برای کتاب دنده‌معکوس، به علت شباهت زیاد این استعاره به رفتار انسان و اتومبیل در مواقع  افت سرعت و توان حرکتی است.

اگر فقط یک‌بار هم رانندگی کرده باشید، قطعاً با عقب کشیدن دنده ماشین و افزایش مجدد توان موتور و گیربکس آشنا هستید. این حالت معمولاً زمانی روی  می‌دهد که خودرو در مسیر خود با سختی‌ای برخورد کند که سرعت و توان فعلی آن نتواند از پس آن برآید، مثل مواجه با سربالایی با شیب تند و یا برخورد با مانع و کاهش اجباری سرعت، ما انسان‌ها نیز  در مسیر زندگی گاهی با سختی‌هایی روبه‌رو شده و  دچار سستی و ناتوانی‌هایی می‌شویم که هرچقدر هم سخت تلاش کنیم( پدال گاز را فشار دهیم) تأثیری در سرعت و پیشرفت نخواهد داشت، این لحظه زمانی است که باید از معکوس استفاده کرد و یک یا چند گام به عقب برگشت و مجدداً تلاش کرد.

معنای توان برای انسان، مهارت‌های او است، توانستن یعنی مهارت داشتن.

وقتی در کاری با مشکل مواجه می‌شویم تنها یک دلیل واقعی است و آن نداشتن مهارت کافی برای عبور از موقعیت موجود.

متأسفانه درک این مسئله به‌ظاهر ساده، برای اکثر آدم‌ها قابل‌شناسایی نیست. و معمولاً ایراد افت سرعت و درنهایت توقف‌های مکرر خود را مسائل بسیار متنوع دیگری می‌دانند. مثل‌اینکه اتومبیل به سخن درآید و بگوید مقصر شیب جاده است و یا بدی آب‌وهوا و …….   .

 

مثال ویزیتور:

یقیناً افراد زیادی را می‌شناسید که ویزیتور شده و  در  ابتدای  کار خود با یک‌شور و هیجان بی‌نظیر به عالم و آدم محصولشان را معرفی و مداوم برای فروش تلاش می‌کردند و خیلی زود نهایتاً 6 ماه بعد خبری از آن‌همه انرژی نبود ه و اگر هم بود معطوف به محصولی کاملاً متفاوت.

علت این فرایند در حرفه فروش این است که اولین فروش‌ها از طریق  فامیل و دوستان صورت می‌گیرد و طبیعتاً خیلی هم زود تمام می‌شوند. سؤال اینجاست که ویزیتور داستان ما باآن‌همه انرژی چرا یک‌باره کند و متوقف  می‌شود ؟

جواب یک جمله است. ” دنده‌معکوس” یعنی باید به موقعیت قبل از فعالیت خود برگردد و مهارتی را که از ابتدا  نیاموخته

، کسب کند و دوباره ادامه دهد.

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *