دنیای مطلوب هر کس

اجتناب از حمله به دنیای مطلوب دیگران برای ایجاد رابطه بهتر

دنیای مطلوب – Quality World

 

 

دنیای مطلوب دیگران
دنیای مطلوب

اولین جایی که  با واژه دنیای مطلوب به‌صورت علمی آشنا شدم، کتاب تئوری انتخاب  از ویلیام گلسر بود. در این کتاب که با ترجمه حرفه‌ای و همت دکتر صاحبی به چاپ رسیده است، آن‌قدر زیبا به این عنوان پرداخته‌شده که نمی‌توان از بازنشر  مطالب آن در این مقاله چشم‌پوشی کرد.

تعریف دنیای مطلوب در کتاب تئوری انتخاب :

بر اساس تئوری انتخاب دلیل ادراکات متفاوت ما از واقعیت، به دنیای مهم دیگری مربوط است که خاص هرکدام از ماست و آن را دنیای مطلوب می‌نامیم. این دنیای کوچک و شخصی، که هرکسی به فاصله کمی از تولدش شروع به خلق آن در حافظه‌اش می‌کند و تمام طول عمر بازآفرینی آن را ادامه می‌دهد، از گروه کوچکی از تصاویر خاص تشکیل‌شده است که بیش از هر چیز دیگری می‌شناسیم.

این تصاویر بهترین راه ارضای نیازهای انسانی را به ما نشان می‌دهند و سه مقوله مشخص را در برمی‌گیرند:

  1. افرادی که بسیار دوست داریم با آن‌ها باشیم.
  2. چیزهایی که بسیار دوست داریم داشته باشیم و تجربه کنیم.
  3. ایده‌ها یا نظام باورهایی که بر بخش بزرگی از رفتار ما حاکم‌اند.

درک دنیای مطلوب دیگران

دیدگاه و هدف این مقاله بیشتر معطوف می‌شود به دنیای مطلوب کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستیم.

البته بماند،  درنهایت هر رفتار و نگرشی که در ما ایجاد شود نوعی بازآفرینی دنیای مطلوب خودمان است.

به نظرم یکی از سخت‌ترین اصول ارتباط برای انسان، همین مسئله شناخت و درک دنیای مطلوب دیگران بوده و این مسیر تنها راه برقراری رابطه با یکدیگر است. برخی از ادراکات دنیای ما آدم‌ها باهم مشترک است که اگر نبود هرگز نمی‌توانستیم کوچک‌ترین تأملی باهم داشته باشم.

این وجه اشتراک‌ها از چیزهای خیلی معمولی مثل خوردن، آسایش، امنیت، صحبت کردن و لذت بردن شروع می‌شود و به پیچیدگی‌های مانند عقیده‌های فرهنگی، مذهبی، مدل ذهنی و غیره ختم می‌شود.

یقیناً افرادی که در روابط خود موفق و راضی‌اند، کسانی  هستند که توانسته‌اند بیشتر از سایرین دنیای مطلوب خود را گسترش داده و با دنیای دیگران تطبیق دهند. زن‌وشوهری که مدام با یکدیگر دعوا دارند و نمی‌توانند باهم به آرامش برسند یعنی هنوز موفق به درک و پذیرفتن دنیای مطلوب دیگری نشده‌اند و علت بحث‌های خیلی شدیدشان فقط حمله شدید به دنیای طرف مقابل است.

 

مطلوب او،  و نه واقعاً مطلوب

همان‌گونه که ویلیام گلسر مطرح نمود، انسان از بدو تولد دنیایی را برای خود بنا می‌کند و یکسری از انسان‌ها،چیزها و عقاید را در آن جای می‌دهد، در این فرآیند اسمی از ایده آل بودن این عوامل برده نشده است، پس جدای از نظریات فرهنگی، اجتماعی و یا خانوادگی هر چیزی را می‌توان وارد مطلوبیت‌های خود کرد. مثل معتادی که مواد مخدر یکی  از تصاویری است که به شکلی مقدس در دنیای او جا گرفته و خیلی از چیزها که هرکدام به‌نوعی از دیدگاه عموم منفور شناخته می‌شوند، اما ممکن است بخشی از دنیای مطلوب یک شخص باشند.

بنا به این استدلال، اهمیتی ندارد با چه خصلتی در یک فرد مخالفت می‌شود، به‌هرحال ‌نوعی حمله به دنیای مطلوب او  به‌حساب می‌آید. پس هر وقت باکسی اختلاف داشتید و میل به تغییر آن رادارید اول چند سؤال از خود بپرسید:

  • آیا برای حمله و جنگ آماده‌ام ؟
  • آیا قدرت مبارزه با او رادارم؟
  • آیا تابه‌حال کسی با او سر این موضوع نجنگیده؟
  • این جنگ چه تلفاتی خواهد داشت ؟

متأسفانه اکثر ماها خیلی دیر و یا اصلاً  چنین سؤالاتی را از خود نمی‌پرسیم ، و بدون رعایت این مسئله مهم که هر آنچه من در او نپسندم، قسمتی از وجود اوست، خیلی بی‌پروا به یکدیگر انتقاد و اصرار به منع رفتار یکدیگر داریم. مطمئن باشید تا نتوانیم راه درک دنیای دیگران را پیدا کنیم، هیچ‌وقت موفق به تغییر آن‌ها و دعوت به دنیای مطلوب خود نخواهیم شد.

بله سخت است اما شدنی، سختِ که بتونی تحمل‌کنی و یا بپذیری یکی از عزیزانت روزی چند بار مواد مخدر مصرف کنه و تو آرام باشی، سخت است که بی‌احترامی مکرر بچه‌ات رو ببینی و تو آرام باشی، سخت است همسر تو تمام زندگی‌اش را صرف شغلش کنه و تو آرام باشی، سخت است خودشیفتگی و غرور بی‌مورد همکارت را در رفتار با مشتری ببینی و تو آرام باشی، و خیلی سختی‌های دیگر …

و برای همگی باید آرامش و صبوری را برای درک دنیای دیگری بکار گرفت و قدم‌به‌قدم ، حساب‌شده و بدون حمله به مطلوبیت‌های آن‌ها، یا اقدام به تغییر او نمود و یا تغییر دنیای خود.

 

یاد دعای معروف دکتر شریعتی افتادم که ترجیح می‌دهم پایان را با ذکر آن رنگین کنم.

خداوندا به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی‌توانم تغییر دهم و شهامتی را که تغییر دهم ‏آنچه را که می‌توانم و دانشی که بدانم تفاوت این دو را.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *